Forum

Temat: Czym jest Patriotyzm?

tango

pszczyna

Postów: 2138

Data: 18.04.2010; 16:55

Patriotyzm-słowo które w ostatnim czasie wypowiadane jest częściej niz : "Żytnia" "Tyskie" ,czy "Mamrot". Od Bałtyku po Tatry,od Bugu po Odre bryluje niczym złoty ząb w zachlanej gębie.
Wg. Wikipedii Patriotyzm to:Patriotyzm (łac. patrio = ojczyzna, gr. patriates) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. To wypełnianie obowiązków konstytucyjnych i obywatelskich. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.
To zbiór ogólników ,które można dopasować do każdego,a przynajmniej do wielu.
Niestety w odniesieniu do" umiłowania języka" były prezydent Kwaśniewski wypada tu blado.Poslugując sie na miedzynarodowych forach obcymi jezykami daje wyraz braku patriotycznej postawy w stosunku do innych naszych przywodców,którzy to konsekwentnie i z narodową dumą prezentowali kwiecistość języka naszych przodków...

_Pigwa_

Niebieski Ślask

Postów: 1100

Data: 18.04.2010; 17:14

naszym jezykiem je gwaraa !!!

ton

Niedaleko

Postów: 21866

Data: 18.04.2010; 19:53



-->tango, witamserdecznie;

twoje komentarze lubię czytać, bo są dojrzale wewnętrznie, choć przywalić z grubej ruru też potrafisz, a nawet jesteś odważny, bo broniłeś mnie, a to pogrąża niesamowicie, ty się nie bałeś. Może i dobrze na tym wyszedłeś, bo dzięki "Olsenowi" mam koronę na głowie, bo pasował mnie na króla , jak pamiętasz, z czego się bardzo ciszę, bo wiem, jaką to wzbudzi zawiśc u tych, co mnie nie lubią, ale króla można nie lubić,ale słuchać trzeba, no nie?,he he he /teraz raczej: rech rech rech/.

Ad rem:
Z patriotyzmem ostrożnie; rychło można przesadzić i spowinowacić go z gorszymi znacznie odmianami - kuzynami, tj. nacjonalizmem, a nawet jak ktoś jeszcze bardziej przesadzi, to i z szowinizmem.
A pseudopatriotyczny nacjonalizm, to także nazizm, popatrzcie!

Pod płaszczykiem patriotyzmu także da się przemycić różne ukryte formy totalitaryzmu, apodyktyzmu, albowiem jakaś nawiedzona mocno nim grupa rządząca może wymuszać go, narzucać niejako według swojej jego wizji i ideologii, "nawracając" ludzi - społeczeństwo na swój schemat widzenia tradycji, kultury, historii w sposób wysoce wybiórczy i niesprawiedliwy, niecałosciowy, pozostawiając wiele z ich części, jako czarnych lub białych plam, stosownie do tego, co zamierza osiągnąć.

Taką wizję patriotyzmu, moim zdaniem, wcielał w życie właśnie PiS z jej przywódcami, ich prezydentem, oraz oczywiście ideowymi generałami.

Tymczasem - w nowym świecie, jaki próbujemy - my Polacy także - zbudować z pomocą m.in. Unii Europejskiej, świecie bez podziałów, bez konfliktów rasowych, religijnych i innych - patriotyzm bleknie pod wpływem nowej idei zjednoczenia świata pod wspólnym berłem jednego światowego parlamentu i międzynarodowych instytucji, znacznie dojrzalszych , niż ONZ - przy zachowaniu, rzecz jasna, narodowych tożsamości kulturowych!!!

To jest ten kierunek.

Jak widzimy - nie ma tu miejsca dla tak wąsko, jak dotychczas, pojmowanego patriotyzmu, bowiem niepogdzeni z przeszłością, sąsiadami na tym tle, rozdrapujący swoje rany i cudze winy - nie będą tu mieć co szukać, nie będzie tu dla nich miejsca w tym Nowym Świecie powszechnej zgody i pokoju światowego.
Wobec tego widzimy, że czas nagli, bo na naszych oczach zachodzą w Naturze zmiany, które powinny nas czym prędzej zobowiązać do PRZYŚPIESZENIA w kierunku lepszej jeszcze odmiany kosmopolityzmu. Natomiast wszelki patriotyczne anachronizmy powinny zejść na plan dalszy, czy więcej - głęboko się przeobrazić, zmodernizować.

Najlepszy dowód na potwierdzenie moich słów mamy na naszych oczach w postaci tragedii z ostatnich dni: upieranie się przy rozpamiętywaniu historycznych ran - zakończyło się wielkim nieszczęściem, narodową tragedią wręcz! I nieważne, czy z woli Boga, czy za sprawą ludzi, to się po prostu stało - w związku z tym !

Podsumowując: patriotyzm tak, ale nowy, z azymutem na sąsiadów, na cały świat, na pokój z nimi, ku lepszej przyszłości CAŁEJ PLANETY .

Pozdrawiam, tango.

ton

Niedaleko

Postów: 21866

Data: 18.04.2010; 20:30


Oczywiście warto i to zdanie tu dopisać:

Patriotyzm klasyczny, tradycjonalistyczny, tak forsowany przez PiS np. - wykluczał na dodatek określone grupy społeczne, jednostki poza margines życia społecznego, o ile nie mieścił się on w tych nadanych mu ramach.
Na przykład- jeśli ja np. nie uznaję tych wyświechtanych słów o "tradycji naszych przodków", "zakorzenionych w wierze naszych przodków, religii", jeśli ja nie mieszczę się w tej wizji człowieka z epoki Solidarności, bo miał tego pecha żyć i pracować w okresie tzw. komuny, o zgrozo, a jeszcze mógł być mocno w budowę socjalizmu zaangażowany, bo tak właśnie pojmował on ówcześnie swój patriotyzm, to dzisiaj mówiąc krotko ma przesr... przerąbane!

Patriota według nich, to Polak wierzący, najlepiej katolik, uznający sens i celowość powstania warszawskiego, wojenek z ruskimi, nieodpuszczania im wszelkich przewin do kilku pokoleń wstecz, uznaje nauki społeczne Kościoła katolickiego i Wielkiego Polaka.

Itd. itp., aż na margines lub nawet poza, nie bacząc, że patriotą można było być zgodnie z oczekiwaniami rozsądzających o przyszłości świata po II wojnie św., odbudowując Ojczyznę dla siebie przyszłych pokoleń, i nie rozumiejąc, że zwykła lecz rzetelna praca, to też patriotyzm, zwłaszcza, jeśli jest żle opłacana, a na kupno własnego mieszkania, samochodu, wykształcenia swoich dzieci, a nawet siebie nie ma często zbyt wielkich szans.
Ważne, aby były rogatywki, Piłsudski, JPII, nauki Kościoła, Wytykan, msze z udziałem najwyższych władz państwowych, przymusowe także młodzieży szkolnej i żołnierzy i takie tam różne i różniste inne odmiany ich anachronicznego "patriotyzmu".

PS: Mam nadzieję, że po tym wszystkim Olsen nie zdetronizuje mnie i nie odbierze korony, bo kto daje i odbiera... (:-))


olsen

P-na

Postów: 1759

Data: 18.04.2010; 22:25

Co do tytuły "Króla internetowego" to obowiązuje przez rok.
Podałem propozycję i nikt nie zaprotestował więc nikt nie może tego tytułu odebrać.

Kolega Ton może jednak na jakichś zasadach mianować swojego zastępcę ,bo czasy jak widać niepewne.

olsen

P-na

Postów: 1759

Data: 18.04.2010; 23:11

Ton ,może vice-koronę przyznasz za najlepszą fraszkę o świeżej treści i zabarwieniu patriotycznym.
Ktoś musi zacząc pierwszy więc już układam :

Polaczki-cwaniaczki.

Taka tragedia a świat się śmieje,
co się w Polsce dzieje ?
Co to znowu za hryja
ktoś szpetnie otworzył ryja !

To nasz artysta Wajda,
Endriu skutecznie nam
nawet na trumnę nafajda.

Polaczek ,cwaniaczek mały
tak jak władze ,bankierzy,
pewni , że się wszystko im należy.
Zbierają nagrody,medale,
lecz Polska nie obchodzi ich wcale.

ton

Niedaleko

Postów: 21866

Data: 19.04.2010; 07:46



--->olsenie! Wszystko opisalem w wątku: Razem wiersz klecimy, do którego pozowliłem sobie przeniesć twoje dzieła!

Przy tej też okazji - ja, jako król samowładca - mianuję "olsena" na swojego vice króla forum, z prawem do noszenia mi berła, bo mi zanadto ciąży, oraz podprowadzania mi konia z rzędem, bo mnie gryzie, a także udzielania łask podpadniętym forumowiczom, po moim rozsądzeniu, zanim to jeszcze administrator - prawdziwy samowładca i satrapa uczyni.

Niechaj trąby zagrają na jego cześć,
niech tu stanie zaraz rycerzy sześć
i niech wsadzą olsena, co tu o tonie nie kłamał
na konia jego, aby sobie kości nie połamał,
ani inkszej krzywdy jakowej nie uczynił
bo vice królem król ton od dziś go uczynił!
I odtąd niechaj będzie mi on szybki i skoczny
jako ten giermek przyboczny,
co to za swym panem wszędzie kroczy,
pilnuje majestatu mego i na wrogów zoczy.
Ale sam niechaj też będzie dla innych giermków przykładem,
bo jak nie, to przywalę mu i wygarnę z okładem,
bowiem nie może ucierpieć moja chwała,
a jak to się stanie - berło zabiorę i dostanie wala!

ton

Niedaleko

Postów: 21866

Data: 19.04.2010; 07:48


/Dla niezorientowanych,: wątek ten znajduje się na Forum Młodzi./.

ton

Niedaleko

Postów: 21866

Data: 20.04.2010; 19:04



-->frodo napisał, w innym wątku, o patriotyżmie tak jak uważa:

"... Są ludzie, którzy nigdy nie zrozumieją czym jest bohaterstwo, patriotyzm, bo to czuje się sercem i za bardzo nie da się tego nauczyć jak rodzice, szkoła nie przekazali. Wydaje mi się, że wkrótce nastąpi nowy podział na ludzi dumnych ze swojego patriotyzmu, z Polski i na tych którzy patriotyzm ograniczają jedynie do imprez sportowych."

Jestem zadowolony, że to mogłem przeczytać, choć dla mnie już ta prawda zbladła po prostu. Jednakowoż to co frodo napisał, jest ważne, zwlaszcza kiedy wspomina o sercu, bo to faktycznie tak jest z tym patriotyzmem: więcej uczuć, niż rozumu, więcej emocji, namiętności niż rozsądku, z czego potem mamy to, co mamy.

Szacunek dla inaczej myślących, ale i - głębokie współczucie, tak dla nich, jak i dla nas przy nich... Po prostu boję się takich, co nie rozumem się kierują, a sercem, a powinni jednym i drugim.

Pozdrawiam frodo i składam wyrazy szacunku dla jego poglądów. Wypowiedziane zostały bowiem na terenie NEUTRALNYM, jakim jest to forum, tak samo, jak ta krakowska ulica, gdzie usłyszał bulwersujące go słowa studenta o religijnych przyśpiewkach. Każdemu wolno, z wyjątkiem naszego domu. (:-))
To tyle jeszcze o patriotyżmie, który stopniowo przeistacza się w ogólnoświatowe braterstwo.

set

Lyse pole

Postów: 29

Data: 23.04.2010; 19:24

Patriotyzm był ale wyszedł, mowie o młodych ludziach
a to z powodu polityki prowadzonej w Polsce

ton

Niedaleko

Postów: 21866

Data: 23.04.2010; 19:57


Tak, set , masz rację.
Ale ciekawostką socjologiczno-polityczną jest to, że patriotyzm ma różne odcienie, w zależności od panującego ustroju.
I tak - w ustroju minionym, zwanym niesłuszne komuną, bo w rzeczywistości był socjalizmem, czyli praktyczniejszą formą komuny, gdyż jak wiemy dopuszczał prywatną inicjatywę /spółdzielnie rzemieślnicze, prywatne rolnictwo itd., co nie w smak było naszym ideoologicznym opiekunom ze wschodu - patriotyzmem była obrona wartości tegoż właśnie socjalizmu, a bliżej - socjalistycznej ojczyzny, tak to poprawnie brzmiało.

Dziś, w ustroju kapitalistycznym o zabarwieniu liberalnym, czyli antyspołecznym, i antyludzkim bardziej gdyż bardziej stawia się na szczęście jednostki poprzez rozwój gospodarczy za wszelką cenę, przez co człowieka stawia się na drugim miejscu - stąd zabór wszelkich świadczeń przedemerytalnych, przebąkiwanie o wydłużeniu wieku emerytalnego, a obecne emerytury uczynią z ludzi biedaków, a noże i żebraków, więc w tym ustroju patriotyzm jawił się będzie jako obrona wartości wpajanych przez polityków - historyków więcej, niż przez autentycznych patriotów, którym na sercu leżeć będzie godne życie narodu.

Pytanie w związku z tym jest takie: jak widza patriotyzm pokolenia Polaków, które masowo opuściły ten kraj za chlebem i tow warunkach tegoż nowego właśnie ustroju?
No to jest proste: trzeba im wpajać HISTORIĘ,,, TRADYCJĘ naszych przodków, bo tym się najlepiej nasycą, najedzą i będą szczęśliwi, choć nie w swoim kraju akurat.

PiS owszem jest bardziej socjalistyczna, niż liberalna, antyludzka PO, ale ponieważ zbyt zagłębia się w historię, czego młodzi nie lubią, bo są praktyczni - odwracają się w kierunku PO, czyli przeciwko sobie - wbrew sobie! taki paradoks dzisiejszych czasów, dzisiejszego patriotyzmu.

Najbardziej tragiczne w tej odmianie patriotyzmu jest jednak to, że przez niego giną ludzie, czego mamy przykład z ostatnich dni, a giną dlatego, bo jest po prostu przeżarty chorobą nienawiści i nie dawania spokoju duszom zmarłych, co się mści.

Groch z kapustą taki, bo bigosu chwilowo zabrakło.

Pozdrawaiam patryotów.

trebor

Bielsko

Postów: 27

Data: 24.04.2010; 12:56

A dla mnie taka postawa w życiu to nowoczesny patriotyzm:
http://www.youtube.com/watch?v=3SEUhzCRJOo

set

Lyse pole

Postów: 29

Data: 27.04.2010; 13:13

trebor już wiem z jakiej listy kandydujesz :D lub twój kolega :P
różne kolory ten sam syf...
jedyne co na zwykłym zjadaczom chleba pozostaje to bojkot wyborów

set

Lyse pole

Postów: 29

Data: 27.04.2010; 13:21

zauważcie ze zawsze gdy zbliżają się wybory politycy próbują wywrzeć na was presje typu czy jesteś Patryjotą ? my jesteśmy !

Masz i pomyśl i nie słuchaj innych nie oglądaj telewizji

ton

Niedaleko

Postów: 21866

Data: 26.03.2015; 08:16

W związku ze związkiem, czyli powoływaniem do woja - bo tak skutecznie prawicowe partie rozsierdziły wyimaginowanego wroga na Wschodzie Europy, że teraz portkami trzęsą /nie jego, a swoimi/, iż sytuację ratować mają ci obywatele, co na nich postawili, czyli ich i nie tylko ich wyborcy, tradycyjnie nazywani ich "mięsem armatnim". By, rzekomo, ratować ojczyznę.
Tymczasem wychodzi na to, ze ta ojczyzna, to oni sami tylko, te partie, za które Polacy ginąć powinni, według nich.

W taki oto sposób wyewoluował szlachetny patriotyzm, który dziś grubymi nićmi jest szyty i oszpeca piękną ongiś szatę prawdziwego znaczenia słowa OJCZYZNA, oraz by ginąc za nią.
Dziś to tylko nieudaczni POlitycy plus PiSkliwa oPOzycja z przybudówkami, co ma w głowie tylko jedno: jak dowalić Ruskowi i ulżyć swojej chorobliwej fobii.

Kiedyś na tę okoliczność popełniłem rymowankę i niech mi to Laktacja wybaczy, tym bardziej, że i dziś, kiedy sytuacja dojrzała do tej najgroźniejszej, mianowicie wpychania Polaków w kamasze - jest na rzeczy, by zastanowić się na nowo nad pojęciem dzisiejszego patriotyzmu, czy jest on prawdziwy, czy zafałszowany czyimś nieudacznictwem, nie bacząc na o wiele poważniejsze ryzyko niż kiedyś, mianowicie że moze to być nawet wojna atomowa i nic po nas nie pozostanie i zdanie sobie z tego sprawy jest jak najbardziej najprawdziwszym patriotyzmem.
Wszyscy inni którzy ten fakt lekceważą są dla mnie sabotażystami i wrogami mojej Ojczyzny, tym bardziej ze tak łatwo potrafili zmanipulować swoich wyborców, by pokryć swoja nieudolność. Naprawdę groźna sprawa.



Patriotyzm "prawego" wyborcy

Giń Polaku za PO-wca,
on teraz wojuje i rządzi,
giń potem za PiS-owca -
on cię też nieźle urządzi;

oni mają swoje chore fobie,
nazywać ci je każą "patriotyzmem",
takie są te partie obie.
byś ginął za nich, czyli "za ojczyznę",

Dołączają do nich inne pieski
co też ujadają tak jak one,
wnet przy nich uwidzisz tron niebieski,
jak tu przez nich wejdą ludziki zielone...

Boć zagrywają z nimi nieźle,
ściągając niemal na siłę;
w tym atomowym gordyjskim węźle,
czuć prawiczą głupotę na milę.

Już się zbroją polskie hufce,
już "patrioci" są szkoleni -
by mieć Ruska na swej lufce,
od początku fobią zamuleni.

I kiedy czas próby nadejdzie,
czyli prowokacja im się uda -
będą chcieć lać ile wejdzie,
wyślą nań "patriotów" - swego luda.

I znów im wmówią, że ta wojna,
to Bóg, Honor i Ojczyzna,
ginąć będzie zgraja bogobojna,
boć dla nich, to nie pierwszyzna;

Chcą ginąć za kłamstwo,
niż żyć dla Ojczyzny i Boga?
Ich fobie, to zgubne draństwo,
mądrego przejmuje nim trwoga.

Idź, wyborco i giń za swoich,
co oddałeś na nich głos,
nie ruszaj tylko dzieci moich,
by nie spadł im z głowy włos,

gdyż nie lubią one twoich kłamstw,
ani twoim fobiom nie folgują,
nie znoszą prawicowych łgarstw
i na wojnę cudzą plują.

Szukaj ślepych i naiwnych
wśród takich samych jak ty,
żeby nie powiedzieć wrednych
ze względu na ofiary i koszty.

Dziś atomem potraktują
patriotów takich jak Ty,
oni nas tylko oszukują,
że zwycięzcą mogą być Petrioty.

I mogą przy tej, patrioto, racji: -
że plama po Tobie tylko pozostanie;
a tu - wojska obcej nacji,
nam na wieki, znów patriotów łkanie.


ton

Niedaleko

Postów: 21866

Data: 26.03.2015; 08:49

I tak już dzięki temu wiemy kto nam zdewaluował i zniekształcił nasz zdrowy ongiś patriotyzm.

Pokój za myślenie

A teraz: Ramię na broń!
I ruskiego goń, goń, goń!!!
Tylko - gdzie on, jak rakiety ma?
a na nich jądrowego atoma?

Czy jako duchy walczyć mamy?
Ać, na pewno: "Bóg dopomóż nam!"
Kapelani w krzyże zbrojni,
naszej bezbronności zadadzą kłam!

Przegonimy dzięki temu wroga,
cośmy go sobie sami stworzyli
na własną zgubę i użerkę
byle przyszłość nasza była sroga.

My kochamy bić i być bici,
jako te masochisty skubane,
potem opłakiwać ofiary swe
i mieć place pomnikami zasłane.

A potem odbudowa kraju i hasła:
Do pracy hej do pracy!
/za psi grosz/, dla Ojczyzny chwały!!
Potem znów przez sto lat: biedacy.

Wyobraźni nam brak o skutkach
tego co czynimy, ba - wyprawiamy;
i naiwność gra tu rolę, gdy głupolom
przyszłość swoją zawierzamy

i bez zmrużenia oka,
tak dla świętego spokoju,
lecz i krzty refleksji -
pozbawiamy się pokoju.

Nowi klubowicze

evus88

Cwiklice
w klubie od: 2024.04.18

evu88

Pszczyna
w klubie od: 2024.04.18

nill

India
w klubie od: 2024.04.17

Robek

Pszczyna
w klubie od: 2024.04.16

KamilDawid

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Alinab

Piasek
w klubie od: 2024.03.27

zibiw2

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Eco24

Goczałkowice-Zdrój
w klubie od: 2024.03.26

Najaktywniejsi - forum

ton

Niedaleko
postów: 21866

pless1

Pszczyna
postów: 10306

leo68

Pszczyna
postów: 7557

Investor

Blisko,coraz bliżej!
postów: 7024

jasmin7

Pszczyna
postów: 5777

cirka

Pszczyna
postów: 4425

POnuryZniwiarz

Shangri-La
postów: 2873

Najaktywniejsi - komentarze

Yankee

Pszczyna
komentarzy: 3241

djhooligan

Pszczyna
komentarzy: 2424

Lanser

Pszczyna
komentarzy: 2207

cirka

Pszczyna
komentarzy: 1486

Gocha

pszczyna
komentarzy: 1104

mnb

Pszczyna
komentarzy: 1050

Buziak

sps
komentarzy: 769