Forum

Temat: "Smród z Polgazu"

zagazowana

Data: 06.02.2006; 22:03

Czy ktoś może wie, co to za techniczny smród, którym raczy nas codziennie wieczorem Polgaz na osiedlu Piastów?
Czy ma ktoś jakiś pomysł, jak się zabrać za tą sprawę żeby to ukrucić? A może coś w tej sprawie już się dzieje?

opa

Data: 06.02.2006; 22:05

Od momentu, gdy ruszyło ogrzewanie często czuć słodkawy (wg mnie) zapach na całym osiedlu. Jest to typowy smog wywołany zastoinami dymowymi z tzw. niskiej emisji. Tak nas załatwiają przede wszystkim sąsiedzi z kol. Jasna, gdy po zmroku ładują do pieców c.o. dzienny urobek: odpadki komunalne, tw. sztuczne oraz zasypują swoje mułowce i mialowce na nocne smędzenie, bo trudno to nazwać paleniem. Do kompletu dokłada się już od dłuższego czasu anomalia (tak długo inwersji na naszym terenie nie było nigdy).
Podobnie w części osiedla narażonej na sąsiedztwo ogródków działkowych było jesienią, gdy smędziły się stosy odpadów jesiennych z działek.
Proponuję: wybierz się na późny spacer, weź ze sobą silną latarkę z wąską strugą światła i podeptaj po kol. Jasnej. "Strzel" z latarki w kominy niektórych domów. To co zobaczysz, da ci dużo do myślenia.
Jeśli białe, łatwo rozchodzące sie w powietrzu, to przede wszystkim para wodna- duze prawdopodobieństwo, że gość ma ogrzewanie gazowe, czyli jest OK.
Jeśli żółto - brązowe, to uciekaj, bo to prawie same pary węglowodorowe (pierścieniowe i aromatyczne) lub zapukaj do drzwi gościa i doradź mu, aby zwiększył dopływ powietrza do pieca i zwiększył nieco obroty pompy obiegowej.
Jeśli czarne - to zapukaj i doradź gościowi, żeby przymknał nieco szyber na kominie i zmniejszył obroty pompy obiegowej.
Gdy poczujesz "swojski" zapach tlących się plastików, to wiedz, że gość oszczędza na wywózce odpadów. A napewno ich część - dla oszczędności wywala do kontenerów na osiedlu Piastów, bo za to nie płaci.
Taki jest poziom wiedzy i kultury ekologicznej naszego społeczeństwa. Niestety.

moher

Data: 07.02.2006; 00:05

Czyżby kraina wiecznego smrodu przesuwała sie powoli z Polnych Domów na Polgaz??? wówczas mieszkancy Polnych domow odwiedzili by jako dziekczynienie wszystkie Sanktuaria maryjne w Polsce

chory

Data: 07.02.2006; 07:40

No nareszcie inne dzielnice mają swojego WRONĘ. Panowie TETLA SZOSTAK zlikwidujcie służby ochrony środowiska są nieudolne i niepotrzebne.

slim

Data: 07.02.2006; 14:43

smierdzi jak kocie odchody...

stały...

Data: 07.02.2006; 18:05

Widzę, że przejąłeś po nieodżałowanym "emerycie" funkcje naczelnego krytyka i znawcy wszystkiego na tym forum.
Mieszkasz w bloku - ciekawe czy gdybyś miał dom to nie paliłbyś w piecu mułem/flotem/odpadkami które się do tego nadają. Każdy szuka oszczędności. Niestety jak zwykle Pszczyna jest 100 lat za murzynami, bo np. w Goczałkowicach czy Tychach piece na eko-groszek są dotowane przez gminy - u nas jak zwykle "coś się o tym mówi".
Z własnego doświadczenia wiem, że ogrzewanie gazowe w domu jest mało efektywne i drogie. I proszę mi tu nie mówić o ociepleniu domu i szczelnych oknach - bo mam! Piec węglowy jest o wiele tańszym rozwiązaniem i póki takim będzie nie należy się dziwić i psioczyć na ludzi, że z niego korzystają. Nie palę plastików, podobnie moi sąsiedzi i na osiedlu gdzie mieszkam (Piłsudskiego) 90% domów ogrzewanych jest piecami węglowymi i jakoś smrodu nie czuć. Dziwne, ale zapewne zaraz 100 argumentów na to znajdziesz. Z poziomem wiedzy ekologicznej też wcale nie jest tak najgorzej, sąsiedzi segregują odpady, w okolicy juz od dawna nie widać dzikich wysypisk śmieci. Jedyny smród jaki czuć to jak czasem ktoś ogródek gnojówką urzyźni... Zapewne to ci źli mieszkańcy kol.Jasnej są tacy niewyedukowani i prości... Żeby tak utrudniać życie sąsiadom z bloków...
p.s. wyrazy szacunku za zmysł powonienia godny kipera zapachów ze St.Fragonard. Ja niestety nie rozróżniam zwykłego smrodu od typowego smogu wywołanego zastoinami dymowymi z tzw. niskiej emisji.

case

Data: 07.02.2006; 18:07

a Ty myslisz, ze ludzie nie chcieliby palic węglem czy koksem? ze palą mułem bo tak im sie podoba ? owszem palenie smieci w piecu jest karygodne. ale nie jeden dym z mułu śmierdzi gorzej od spalanego plastiku. jaka rada ? dofinansowania do "ekologicznych" pieców i idace z tym w parze dofinansowanie do wegla bądź koksu, bo wiekszosci ludzi nie stac na taki "luksus". sprawa prosta

opa

Data: 07.02.2006; 18:13

Dziękuję za wpis, ale ocena nieco pochopna.
Ponieważ zajmuję się tematem zawodowo, przeto wybacz, ale wiem co piszę.
Nigdzie nie napisałem, że węgiel jest be. Nie ma złego paliwa, jest najwyżej jego złe spalanie. Można palić nawet oponami lub butelkami PET. Pod warunkiem, że piec jest do tego przystosowany i przeznaczony.
Tak się składa, że widzę jak niektórzy mieszkańcy swoich domków oszczędzają na kosztach wywozu, bo ładują całe wory do naszych kontenerów. A my za to placimy. Nie krzyczę bardzo, bo lepiej niż to wyląduje w kontenerze, niźli w rowie lub w lesie. Widze też, co ludziom z kominów leci. I to bardzo boli.
Ale tak jak przez lata, gdy w Pszczynie była Fabryka Elektrofiltrów, a kotlownia WZD bez - jechała, tak i teraz. Perła Pszczyna, a jakoś miasto nie może zadziałać w programie zwalczania niskiej emisji.
Swoją drogą, to te programy zostały w niektorych miastach tak wykoślawione, że tylko prokurator mógłby je naprostować.
Zatem Drogi Stały Czytelniku - mniej ironii. Więcej wspólnej walki o wspólne dobro. Forum jest do Twojej dyspozycji.

opa

Data: 07.02.2006; 18:21

Tak muł jak i miały węglowe są paliwem i jako takie moga być spalane z dobrym skutkiem. Oprócz tego, że zawierają więcej wilgoci, popiołu i mają mniejszą kaloryczność, to niczym się od większosci węgli nie różnią. Wymagają jednak innej komory spalania, innych parametrów pracy oraz układu odpylającego. Dlatego standardowe lub domorosłe konstrukcje (niekiedy całkiem udane) nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Dlatego z komina leci prawie połowa waszej kasy włożonej w zakup paliwa. I to jest ból. Dla was i waszego otoczenia.
To mniej więcej tak, jakbyś do zasilania wyżyłowanego silnika wlał byle jakiego paliwa. Ten silnik dobrze nie pójdzie. Natomiast to paliwo może całkiem dobrze zasilać silniki do niego przystosowane (zaprojektowane).
Na razie węgiel i tak jest najtańszym paliwem na naszym rynku. Może by zatem pomyśleć - dla zdrowia swojego również - o zmianie pieca, na bardziej odpowiedni?
pozdrawiam

opa

Data: 07.02.2006; 18:56

W Czechach obowiązują zaostrzone normy spalin kominowych (tak jak Austria)nawet do tego co zawiera EN303-5. Tam, co 2 lata przychodzi kominiarz i robi pomiar emisji z komina budynku. Jeżeli jest ona przekroczona, to spisuje protokół i wyznacza termin (krótki) na dostosowanie sie do wymagan przepisów. Jeśli to nie zostanie spełnione, to przy rekontroli plombuje komin i nic go to nie obchodzi, czy ktoś zmarznie czy nie, czy ma na paliwo lub na odpowiedni kocioł. A trzeba pamiętać, że Czesi mają trochę węgla kamiennego i węgiel brunatny.
Wyobrażacie sobie coś takiego w Polsce? Albo by kominiarza zatłukli, albo zapili biedaka na śmierć. Bo Polak potrafi. Tylko z myśleniem nie zawsze mu wychodzi.

opa

Data: 07.02.2006; 19:03

w CZ tona węgla brunatnego to ok. 1600 KC za tonę do tego DPH (VAT)
a węgla kamiennego ponad 2 razy drozej, niż brunatny.
1 kc = ok. 0,14 PLN
a zarobki wcale nie są wyższe. Natomiast zima zdecydowanie tak.

stały...

Data: 07.02.2006; 22:08

Tobie jakoś używanie ironii nie przeszkadza. Zatem i ja nie będę się ograniczał...

opa

Data: 07.02.2006; 22:25

Gdzie w moich wpisach widzisz ironię? Drogi Stały Czytelniku, jak widzisz siedzę głębiej w temacie, niżbyś przypuszczał.
Nie ironizuję, bo to co piszę jest poparte wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Przecież ja z tego żyję.
Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy na te tematy dogłębniej podyskutowali.
A tak na marginesie: czy jako użytkownik pieca opalanego mułami poflotacyjnymi lub surowymi miałami pomyślałeś kiedyś, aby spytać kogoś jak wyregulować ten piec, aby straty kominowe były jak najmniejsze, a emisja ograniczona na maxa (ile się da?)
Czy wiesz, że prawie każdym kotłem po niewielkich przeróbkach można przestać zaśmiecać atmosferę, a przede wszystkim sobie i rodzinie ograniczyć jego ujemny wpływ na zdrowie?

opa

Data: 07.02.2006; 22:46

Nie jesteś w stanie bez aparatury sprawdzić, co naprawdę emituje twój komin.
A normy są takie:
CO - do 3000 mg/m3 spalin
NOx - do 600 mg/m3
pyły - do 150 mg/m3
WWA - do 5 mg/m3
zan. org. - do 100 mg/m3
o SO2 nie pisze bo nie masz na nie większego wpływu

Jeśli uważasz, że wyższe wartosci nie maja wpływu na zdrowie Twoje, Rodziny i otoczenia to...

stały...

Data: 08.02.2006; 00:43

Pisząc do ironii odnoszę to do wszystkich twoich wypowiedzi, niekoniecznie w tym wątku, ale to mało istotne. Nigdzie nie napisałem, że używanie pieca węglowego jest korzystne dla środowiska. Zgadzam się, że ogrzewanie gazowe pod tym względem jest bezkonkurencyjne, ale jeśli chodzi o ekonomię może się schować. Póki różnica w rachunkach będzie tak ogromna, nikt nie będzie się sugerował względami ekologicznymi. Smutne to ale prawdziwe. Przerzucasz się liczbami - zapewne masz rację, nie moja działka, na pewno to jest szkodliwe ale co z tego? Mając do wyboru: ciepło w domu, jedzenie w garnku i jeszcze parę groszy w kieszeni, a tylko ciepło (w przypadku gazu) ty co byś wybrał? Rachunek jest prosty. Poza tym mój piec został przystosowany specjalnie do flotu. To tyle w temacie, dziękuję i pozdrawiam.

opa

Data: 08.02.2006; 08:43

Stały Czyteniku, że piec węglowy jest za założenia szkodliwy? Tylko źle pracujący.
Jestem zwolennikiem paliw krajowych i uważam, że przy zasobach światowych gazu i ropy na 50 lat szkoda ich na opał. Są bardziej przydatne dla przem. chemicznego. A węgla jest na 250 lat.
Biopaliwa to modna śpiewka, bo wymagają często do przygotowania włożenia większej dawki energii niż się z nich później uzyska.
Zatem, nie węgiel jest be, ale zła regulacja i brak kontroli.

opa

Data: 08.02.2006; 09:09

we wcześniejszych wątkach podałem trochę informacji liczbowych aby uzmysłowić ludziom (nie wszyscy muszą to wiedzieć), jakie są obecnie wymagania odnośnie emisji spalin z paliw stałych.
Bardzo często wystarczy - kierując się obserwacją tego co (widoczne) z komina leci - przestawić parametry pieca, aby uzyskać lepsze spalanie, mniejszą emisję, wyższą temperaturę, niższe straty.
Widziałem setki różnych konstrukcji pieców c.o. i znam ich mankamenty. Gdybym napisał, że każdy istniejący piec można przestawić na parametry europejskie emisji, to napisałbym nieprawdę. Jednak można ją znacznie ograniczyć, niekiedy bardzo prostymi metodami. To nie kosztuje właściwie nic.
Jeśli ktoś potrzebuje dodatkowych informacji i wiedzy, to proszę pytać na forum. Postaram się podpowiedzieć kilka rozwiazań. Przy okazji inni czytelnicy mogą z tego skorzystać. A każde ograniczenie emisji i zmniejszenie zużycia paliwa, to nasz wspólny zysk.

RAS

Data: 08.02.2006; 15:57

"Ponieważ zajmuję się tematem zawodowo, przeto wybacz, ale wiem co piszę. " Opa wydawalo mi sie ze w innych watkach mowiles ze chodzisz do liceum a wiec taki moje pytanie czy w liceum mozna zajmowac sie zawodowo takim tematem? Gorole z blokow :P

Invictus

Pszczyna

Postów: 530

Data: 08.02.2006; 16:22

Nie mówcie, że smród jest z kominów, bo wszystkiemu "jest winne" Linde (byly Polgaz) Charakterystyczny zapach kocich odchodów powstaje podczas zabawy z karbidem, wapnem i jeszcze czymś.

Prosze tez nie winic zakładu za takie rzeczy, gdyz nie ma mozliwosci technicznych zapobiec temu zapachowi. Jak sie komus nie podoba, to czemu budował dom w obowiązującej strefie ochronnej, ktora jest wytyczona wokol zakladow chemicznych ? Moze dlatego ze dostal dzialke za free za czasow prl-u lub za pare groszy, a teraz narzeka ...

Tym postem nie chcialem nikogo obrazic, wiec prosze nie brac tego do siebie.

pozdrawiam.

marcys_p

Pszczyna

Postów: 114

Data: 08.02.2006; 16:43

Jak wam to przeszkadza to przeprowadzcie sie na poligon to poczujecie grzybiarnie jak lato nastanie :)

opa

Data: 08.02.2006; 18:55

Szanowny RAS. Bądź łaskaw nie wciskać ciemnoty czytającym wątek. Wskaż Kolego Drogi mój wpis w którym informuję, że uczęszczam do liceum. Skoro nie sprawdziłeś, to nie wprowadzaj innych w błąd. Nie orientuję się w tym nowym forum, ale gdy to rozgryzę, to infoprmuję Cię, że masz ŻÓŁTĄ KARTKĘ! Za podawanie kłamliwych informacji.
Pozdrawiam wszystkich - opa

opa

Data: 08.02.2006; 19:00

Przepraszm, ze jako gość wchodzę przez cudze pole, ale inaczej RASOWi odpowiedzieć sie nie da.
RAS - za goroli powinieneś dostać drugą ŻÓŁTĄ KARTKĘ i tym samym szlaban. Ciekawe, czy jeśli admin tego pilnuje, to ci sie do piór dobierze.
Twoja wypowiedź śmierdzi rasizmem na kilometr.

Pozdrawiam - opa

kiciunia

Pszczyna

Postów: 18

Data: 08.02.2006; 20:04

Ten smród który czujemy codziennie wieczorem, to karbit. fuj normalnie nie idzie wieczorkiem otworzyć okna bo idzie sie porzygać

_emi

Pszczyna

Postów: 1586

Data: 09.02.2006; 00:49

faktycznie... chocby teraz - otworzylam na moment okno i normalnie po minucie musialam zamknac i rozpylic cos o zapachu truskawkowym:P jedzie jak malo kiedy!:/:(

kalia

R-ce

Postów: 36

Data: 09.02.2006; 16:35

ludzie oszczędzają na wywozie śmieci i temu tak śmierdzi......

opa

Data: 09.02.2006; 19:20

TO BYŁO ŁATWE DO PRZEWIDZENIA

RAS nie potrafi udowodnić swojej bzdurnej informacji, ktorą wcisnął na forum, to zamilkł.
Wszystkim, którzy chcieli mnie "zagryźć" proponuję odwiedzenie Aktualności na Pless. Tam jest potwierdzenie moich racji.
A ponadto dwa dowody:
1. Przedwczoraj gdy zaczął padać śnieg i zaczął wiać wiatr, to smog "się stracił". I można było oddychać normalnie.
2. Z tego co wiem, to dawny Pogaz z zakładu produkującego między innymi cacetylen, preparujacego butle i nabijającego go, stał się dużym magazynem. Nie produkuje się tu juz acetylenu więc i węglika wapnia ty nie ma. Gazy są przywożone ze Stonawy w CZ, a w Pszczynie jest jedynie ich hurtownia. Choćby nawet 100 butli naraz było nieszczelnych, to z zakładu ten zapach nie dotarłby na całe osiedle.
Pozdrawiam - opa

Invictus

Pszczyna

Postów: 530

Data: 09.02.2006; 22:58

Opa i tu sie mylisz. Na zakładzie nadal trwają procesy produkcyjne. Pracuja tam moi rodzice wiec mam sprawdzone informacje.

pozdrawiam.

Nowi klubowicze

KamilDawid

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Alinab

Piasek
w klubie od: 2024.03.27

zibiw2

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Eco24

Goczałkowice-Zdrój
w klubie od: 2024.03.26

kartonik0

Radostowice
w klubie od: 2024.03.25

Mieciu97

Pszczyna
w klubie od: 2024.03.18

Artifire90

Pszczyna
w klubie od: 2024.03.07

qba99

pszczyna
w klubie od: 2024.03.07

Najaktywniejsi - forum

ton

Niedaleko
postów: 21807

pless1

Pszczyna
postów: 10306

leo68

Pszczyna
postów: 7557

Investor

Blisko,coraz bliżej!
postów: 7024

jasmin7

Pszczyna
postów: 5777

cirka

Pszczyna
postów: 4425

POnuryZniwiarz

Shangri-La
postów: 2873

Najaktywniejsi - komentarze

Yankee

Pszczyna
komentarzy: 3240

djhooligan

Pszczyna
komentarzy: 2412

Lanser

Pszczyna
komentarzy: 2207

cirka

Pszczyna
komentarzy: 1486

Gocha

pszczyna
komentarzy: 1104

mnb

Pszczyna
komentarzy: 1050

Buziak

sps
komentarzy: 769