Forum

Temat: Czy tak trudno producentowi zamontować dalmierze lub je sobie samemu?

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 10.06.2022; 18:19

Tak sobie pomyślałem, że jeśli kierowca chce się obronić przed bardzo wysokim mandatem paru tysięcy zł za jazdę na zderzaku na autostradzie i ekspresówce /nie wiedzieć czemu ta zasada nie obowiązuje na pozostałych drogach, jeśli i tam są liczne wypadki z tego powodu!/ - to albo producent samochodu mógłby wyposażyć auta w dalmierze, do oceny wymaganej minimalnej odległości od poprzedzającego nas pojazdu, albo - my sami możemy je sobie zamontować, stawiając go na pulpicie np.
Bardzo wysoki mandat za zbytnie zbliżenie się do zderzaka przed nami nam grozi. Warto taki gadżet mieć zamontowany.

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 10.06.2022; 18:28

Nie śmiej się ani nie pukaj po czole, bo jeszcze wstrząsu mózgu dostaniesz.
Według nowego przepisu - po 1 VI br - nie można się zbliżyć do pojazdu jadącego przed nami na odległość mniejszą niż połowa prędkości na liczniku.
Obliczyć to można jedynie w przybliżeniu i jeśli nasze wyliczenia różnić się będą od policyjnego - to bądź przygotowany na to, że będziesz ugotowany! Wysokim mandatem.

1. Możesz liczyć sekundy od wybranego na drodze..., pardon - autostradzie lub ekspresówce - wybranego przedmiotu, np. jakieś drzewo i obyś się nie pomylił jak ich dużo będzie/!/. I jeśli będzie tych sekund mniej niż 3, to znaczy, że jedziesz mu "na zderzaku" i musisz zwiększyć odległość od niego, znaczy -nie od drzewa, a poprzedzającego cię auta.
2. Jest też podany inny sposób liczenia tego odstępu, za pomocą mijanych słupków przy jezdni, rozmieszczonych co 100m. I masz tak liczyć przez całą drogę...

Wariactwo kolejne, jak to u nas.









ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 10.06.2022; 18:32

O wiele prostszym sposobem i bezpieczniejszym zarazem, bo nie odrywającym nas ciągle od jazdy - jest ten mój pomysł z dalmierzem.

Może zaczną takie produkować przystosowane do montowania w samochodzie.
Póki co - najlepiej postawić go na pulpicie i przykleić.../?/
Ważne, aby mieć dostęp do jego zasilania lub wymiany baterii , najpraktyczniejszy byłby z możliwością ładowania akumulatorka, bez konieczności ruszania go z pulpitu.

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 10.06.2022; 18:38

No jak, no jak... Tak, abyś mogła stale widzieć dane o odległości na jego wyświetlaczu. Te rodzaje dróg na ogół są równe, dalmierz więc nie powinien raczej nas mylić.

"Jedenaście, dwanaście, trzynaście - są 3 sekundy!
Nie musze się oddalać, nieco zmniejszając prędkość!

Gdzie tkwi słabość w moim pomyśle?

Zaraza zaraz, niech no pomyślę...
E, nie mam co liczyć na kogo innego, tylko na siebie samego i te sekundy lub drzewo /a jak go zetną...?! Wtedy parę tysięcy nie moje./.



ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 10.06.2022; 18:44

Nie, słabości w nim nie dostrzegam żadnej.
Za to takie plusy, jak ten, gdy jadę przez pustynię drogą ekspresową, a tam nie ma żadnych przedmiotów po drodze i jak tu obliczyć tę odległość...?
Jedynie tym dalmierzem.

Lub łąki same po drodze...
Tak samo.

I co - nie jestem geniusz?

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 11.06.2022; 06:43

Na koniec musze Was zmartwić;
- Ten wątek jest w dziale Rozrywka.

Raczej na razie chyba nie ma takich dalmierzy, które by precyzyjnie odmierzały odległość do powiedzmy 70m /z prędkości 14 km/h, czy choćby 60m /z prędkości 12 km/h//.

Jest pole do popisu dla konstruktów.

obecne to więcej by się przydały na zwykłe drogi, na których również dochodzi do częstych kraks z powodu najechania na tył auta, bo za blisko niego jechał, nie dochowując zalecanego odstępu na ekspresówkach, tj.: połowa prędkości w m/.
Stąd moje zdziwienie, że przepisy o zwykłych drogach, jak np. DK1 "krajowa" /a też 100km/h, czy Kobiórska 90 km/h - milczą.
A przecież są to drogi w otoczeniu lasów, wybiega z nich czasem zwierzę i nagle trzeba zahamować, a tu ten za tobą się tego nie spodziewał i - bum!
Gdyby był zmuszony zachować zalecany, a najlepiej nakazany odstęp, to bym nie miał tej stłuczki !!! Tak to jest z baranami i jeleniami, na drodze.

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 11.06.2022; 06:45

/Poprawka do powyżej: z prędkości 140km/h i 120km/h, a nie 14 czy 12... Też takie to zero jak ja./

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 11.06.2022; 06:56

Tak, że czekamy na wyprodukowanie dalmierza samochodowego do odmierzania bezpiecznego odstępu /dystansu/ aut jeden za drugim.
Powinny mieć funkcję ustawienia odległości/odstępu, np. niech będzie te 60 m, by jeśli ją podczas jazdy zmniejszymy - to odzywa się piszczyk np. lub mruga.


Do tego czasu mandatowanie powinno być zawieszone...

No, chyba że jest już takie coś na rynku, ktoś wie?

O, to na pewno tu nie powie.
A szkoda, bo to naprawdę ważna sprawa, także ta oszczędność za mandat rzędu ponad tysiąca zł.

A nie - liczenie na drzewa czy inne jakieś punkty na drodze, do których mamy się zbliżać nie prędzej jak po 3 sekundach, amen.

Wyliczanki skakanki jak u dzieci. Niepoważne.

Zawiesić mandatowanie za ten odstęp na oko, ale oczywiście nie za jaskrawe zbliżenie się do zderzaka.
Czyli co? Czekamy na samochodowy dalmierz!


ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 11.06.2022; 07:30

A my, dzieci i Młodzi - w międzyczasie, zanim taki dalmierz mądrzy ludzie wymyślą - zabawimy się w tym dziale Rozrywka - w układanie słówek dla zaoszczędzenia też paru stówek z mandatu.

No to jedziemy! Byle nie na zderzaku!

Dalmierz zamiast sprintu

Doradzili Jadźce jak ma liczyć odstęp
od poprzedzającego auta,,
bo jak tego dobrzenie wykona,
to dostanie mandat...

Babcia, doświadczona kierowca
wymyśliła taką zabawę,
by pomiar wykonywać na oko,
bo miała w tym wprawę...

Temu sprzeciwił się dziadek,
bo na oko, powiada, to jeden umarł,
a ze babka obstawała przy swoim,
to się na nią wydarł:

-Co mi tu będziesz opowiadać farmazony,
chyba ja wiem lepiej, bom już stary!
Na to babka, że ona również,
a w dodatku ma na osie okulary...

Spoko, spoko, wtrąca się wujek...
Ja mam lepszą metodę na tę odległość:
bom trenował sprint trzeba wysiąść i dogonić go
licząc metry, to proste chyba, psiakość!

E tam - swoje trzy grosze
dorzuciła ciotka: żaden sprint,
tylko trza wypuścić z auta Burka,
on policzy metry, jasny gwint!

Burek nie, bo za mały i już stary,
lepszy byłby koń...
Wskakujesz na niego i cwałem
poprzednie auto goń!

Konia przywiązujesz za autem zawsze,
gdy wyruszasz na ekspresówkę;
gdy już na niej jesteś - przesiadasz się
i tak zaoszczędzisz niemałą stówkę!

I tak się spierali autem jadąc,
aż tu nagle BĘC! - na zderzaku wiszą...
To świadczy o tym, że ten temat
najlepiej do dalmierza - okryć ciszą.

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 12.06.2022; 06:53

Na szczęcie już takie nam wymyślili;

"Warto kupować instrument o "numer" większy niż najdłuższe odległości, z którymi spotkamy się w zadaniach pomiarowych. Jeśli więc zamierzamy mierzyć w otwartym terenie dystanse 70-metrowe, poszukajmy modelu, który w danych technicznych ma zasięg 80 lub nawet 100 m. Będzie to gwarancja, że nawet w trudnych warunkach instrument poradzi sobie z wyznaczeniem kilkudziesięciometrowej długości."

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!"
I tak - w Rozrywce - możemy temat na poważnie traktować.

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 12.06.2022; 07:08

Może tylko jeszcze jakąś antywstrząsową, amortyzującą podstawkę pod niego wymyślą lub też już jest wraz z nim, to naprawdę nie będziemy musieli wypatrywać drzew na drodze, ani zająca, zanim ucieknie - jako punk do policzenia sekund do minięcie go. Super pomysł!

Tamci na to nie wpadli, bo im chyba chodzi o ściąganie z nas pieniędzy, a nie żadne bezpieczeństwo; no jak można takie coś, że wymyśla się słuszny skądninąd przepis na podstawie którego mandatuje się kierowców za nieutrzymanie dystansu/odstępu, nie podpowiadając jednocześnie bezpiecznego sposobu na to, jak tylko ten ze znajdywaniem stałego punktu przy autostradzie czy ekspresówce przez godziny jazdy...

Tymczasem po zaadaptowaniu dalmierza np. do samochodów - możemy tylko czekać na odezwanie się piszczyka itp.
Taką to mamy współpracę Pana, Wójta i Plebana, do kompletu w Polsce; Mikołaj Rej się grobie pewnie przewraca, że od XVI wieku jego do XXI - w Polsce nadal mógłby II część swej Rozprawy napisać.
Och te Ruscy, te Ruscy.. co oni nam narobili, NIE, Panie Premierze?




ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 14.06.2022; 07:53

Ta adaptacja powinna polegać na tym, aby do niego wprowadzić algorytm dzielący odległość od poprzedzającej auta, dzieląc ją od razu przez dwa, co w razie pomniejszenia wyniku zasygnalizuje nadmierne zbliżenie się do niego.

/Z cyklu: s-f "tona"/

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 26.06.2022; 07:19

Oczywiście, nie odległość , a prędkość podzieli przez dwa, jak przepis każe.

/Dłużej już czekać nie mogłem, aż mi to jaki tutejszy poprawiacz na etacie poprawi, pewnie hulajnogami obstawiony wyprubowuje każdą pod względem "równowagi trwałej", hi hi.
Błąd czasem celowo pozostawiony, a potem poprawiony - lepiej utrwala informację w głowie.
Widzicie, zawsze jest jakieś wyjście z robienia błędów, Młodzi, nie przejmujcie się nimi, byle nie na drodze pod względem nadmiernej prędkości oraz jazdy na zderzaku poprzedzającego samochodu, nie bądźcie nerwowi./
Dal-ej mierz!

Nowi klubowicze

KamilDawid

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Alinab

Piasek
w klubie od: 2024.03.27

zibiw2

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Eco24

Goczałkowice-Zdrój
w klubie od: 2024.03.26

kartonik0

Radostowice
w klubie od: 2024.03.25

Mieciu97

Pszczyna
w klubie od: 2024.03.18

Artifire90

Pszczyna
w klubie od: 2024.03.07

qba99

pszczyna
w klubie od: 2024.03.07

Najaktywniejsi - forum

ton

Niedaleko
postów: 21807

pless1

Pszczyna
postów: 10306

leo68

Pszczyna
postów: 7557

Investor

Blisko,coraz bliżej!
postów: 7024

jasmin7

Pszczyna
postów: 5777

cirka

Pszczyna
postów: 4425

POnuryZniwiarz

Shangri-La
postów: 2873

Najaktywniejsi - komentarze

Yankee

Pszczyna
komentarzy: 3240

djhooligan

Pszczyna
komentarzy: 2412

Lanser

Pszczyna
komentarzy: 2207

cirka

Pszczyna
komentarzy: 1486

Gocha

pszczyna
komentarzy: 1104

mnb

Pszczyna
komentarzy: 1050

Buziak

sps
komentarzy: 769